JAK SI VYBRAT VYBAVENÍ NA BĚŽKY?

JAK SI VYBRAT VYBAVENÍ NA BĚŽKY?

Značka SALOMON dodává v oblasti vybavení pro běh na lyžích TOP kvalitní produkty v nejširším možném rozsahu. Lze si vybrat od základního turistického vybavení až po profi závodní sety, které například používá i naše nejlepší biatlonistka Markéta Davidová!

Co je rozhodující ve výběru lyží pro volnou (skate) a klasickou techniku:

  • DÉLKA LYŽÍ

Doporučujeme řídit se výškou postavy lyžaře, přičemž délka lyže na volnou techniku odpovídá výšce postavy + 5 cm. U klasických lyží přičítáme k výšce postavy 10-15 cm.

  • TVRDOST LYŽÍ:

Rozlišujeme 3 tvrdosti lyží, a to hard, medium, soft. Výběr tvrdosti lyží závisí na tělesné hmotnosti a technických dovednostech lyžaře. Obecně lze konstatovat, že průměrně zdatný lyžař s hmotností 75-80 kg využije ideálně střední tvrdosti lyže.

  • STRUKTURA SKLUZNICE:

Struktura skluznice je důležitá především u závodních modelů a je vytvářena podle teploty a struktury sněhu. Můžeme vybírat ze tří základních struktur a to: COLD, UNIVERSAL a HOT.

Výběr modelů podle sportovního zaměření

LYŽE:

  • ZÁVODNÍ: S/Lab , S/Race, S/max

Jako vlajková loď v obou kategoriích je modelová řada S/Lab. Jedná se o špičkové vybavení především pro závodníky s nejvyššími ambicemi, ale samozřejmě je dostupné i pro nadšence z řad hobíků. Ti možná více ocení lyže z řady S/Race a S/max.

  • VYTRVALOSTNÍ: RC 10 eSkin; RC 8 eskin; RC 7 eSkin; Aero 9 eSkin

Velmi oblíbené řady na klasiku jsou v našich luzích a hájích Aero 9 eSkin a RC 8 eSkin. Jedná se spíše o sportovně rekreační řady lyží, které zaujmou designem, funkčními vlastnostmi, a především příznivou cenou. Na příští sezonu Salomon nabídne velmi výkonnou lyži pod názvem S/max eSkin se zcela novým jádrem, které je šetrné k životnímu prostředí. Její střed je z recyklovaného materiálu. Jádro lyže obsahuje zhruba 9 recyklovaných plastových lahví. Lyže tak získala velmi nízkou hmotnost, optimální tvrdost a zároveň nabízí i velmi slušnou životnost. V nabídce bude s novou technologií skinových pásů a revolučním vázáním SHIFT-IN, kde si lze nastavit ideální těžiště za pomoci jednoduchého mechanismu, aniž byste museli odepnout botu z vázání.

Ve skatu jsou velmi oblíbené řady lyží RS 8 Skate a pro náročnější a fyzicky vyspělejší běžkaře pak modely S/Max Carbon Skate. RS 8 je již dlouhodobě vyráběný model, který nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon. U S/Max Carbon Skate je použita technologie, která je osvědčená ze závodů SP a nabízí tak lyžaři mnohem dynamičtější odraz a prodloužený skluz.

  • TURISTICKÉ: Snowscape 9 skin; Escape 6 skin; Snowscape 7

Tato kategorie lyží se vyznačuje velikou univerzálností. Můžete s nimi vyrazit jak do stopy, tak i do zasněžených, málo upravených plání. Lyže jsou v odrazové části vybaveny skin pásy, nebo takzvanými šupinami. To zajišťuje takřka stoprocentní odraz, bez nutnosti nanášet stoupací vosk.

OBUV:

Pokud chcete investovat do celého běžkařského kompletu, začněte od bot. Nejprve se zaměřte na Vaši výkonnost a podle toho zvolte ideální model boty. Následně si vyberte vázání a lyže. V tomto ohledu se nevyplácí přeceňovat či podceňovat svoji výkonnost a technické dovednosti. Top závodní boty pro Vás mohou být málo komfortní, naopak turistické boty zase málo sportovně zaměřené.

  • SKATE: Závodní řady S/Lab a S/Race

 

Z nižší výkonnostní řady pak můžete vybírat z modelů RS a lze použít i model Pro Combi, který lze využít pro oba běžkařské styly.

 

 

  • KLASIKA: Závodní řady S/Lab a S/Race.

V nižší výkonnostní řadě jsou modely s označením RC, a to od RC 10 Carbon Classic, až po RC 7

Turistická modely zastupuje řada Escape. U této modelové řady jde především o dostatečné zateplení a velkou míru pohodlí.

VÁZÁNÍ:

Lze vybírat ze dvou typů vázání a je potřeba dávat pozor, aby byl systém vázání kompatibilní s obuví!

U systému SNS je v tuto chvíli nabídka 8 modelů vázání napříč všemi kategoriemi a 13 modelů kompatibilní obuvi.

 

Známější a do budoucna více používaný je pak systém PROLINK (NNN), který je opět nabízen ve všech kategoriích a dále v revoluční variantě SHIFT-IN s jednoduchou možností nastavení ideálního těžiště. Posunutím vázání dozadu dosáhnete lepšího skluzu a posunutím vázání dopředu dosáhnete lepší stability při stoupání. V neutrální poloze 0 pak dosáhnete toho nejlepšího od obojího.

Nyní už víte vše, stačí si jen pořídit SALOMON NORDIC výbavičku a vyrazit na běžky ????